This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
Jedermann´s – TIE 2018-04-09T16:57:50+00:00

Jedermann´s – TIE

edukačné divadlo

Réžia: Czajlik József

Premiéra: 16.05.2014

Akárkik - TIE, Divadlo Thália Színház

Najnovšia inscenácia košického Divadla Thália je z každého hľadiska jedinečným a experimentálnym projektom aj v maďarskom aj v slovenskom jazykovom prostredí. Predstavenie Jedermann’s, ktoré vzniklo v spolupráci s budapeštianskou Kultúrnou Dielňou Káva, ktorá funguje už skoro dvadsať rokov je edukačným divadlom (Theatre in Education – TIE).
V procese sa zúčastnili profesionálni herci Divadla Thália, ale javisková forma vznikla podľa edukačno-divadelných skúseností odborníkov dielne Káva. Tieto dva faktory sú dostatočnou garanciou na to, aby vzniklo náročné, kvalitné predstavenie, i čo sa týka umeleckých a edukačných ambícií.
Je to spoločne vytvorené dielo, ktoré sa zaoberá konkrétnou témou interaktívne so zapojením publika. Pri tomto žánri vznikne len polovička inscenácie počas skúšobného obdobia. Druhá polovička sa zrodí až na predstavení – vtedy, keď študenti vyjadria vlastné názory, vedú dialóg s postavami, majú vplyv na vytvorenie samotného príbehu a v istých momentoch sa oni rozhodujú.
Východiskom divadelno-edukačného projektu Jedermann’s je hra významného maďarského dramatika Pétera Kárpátiho Jedermann.
Centrálnou témou Jedermann’s je otázka zodpovednosti. Kladie otázku, ak niekto má problém, kto nakoľko je zodpovedný, aby sa mu pomohlo, kto nakoľko je povinný pomôcť v zložitých situáciách tomu druhému. Aké sú možnosti zodpovedne konať z hľadiska rodinného príslušníka, priateľa, spoločnosti, cudzieho človeka. Dá sa pomôcť tomu, kto to odmietne, kto klame sám seba? Čo môže urobiť v danej situácii blízky príbuzný alebo náhodný neznámy.

Účinkujú

Nagy Kornélia/Varga Lívia
Szabadi Emőke
Lax Judit
Havasi Péter
Madarász Máté

Štáb

Poradca réžie: Kultúrna Dielňa Káva
Milák Melinda, Kardos János a Gyombolai Gábor

Dramaturgia: Forgács Miklós