This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
Liliomfi 2019-05-21T12:13:25+00:00

Szigligeti Ede – Lakatos Róbert

Liliomfi

hudobná komédia v troch častiach

Réžia: Telihay Péter a.h.

Premiéra: 16.novembra 2017

Na programe:
16.novembra 2017 – 10. júna 2018

Dvaja divadelní pútnici cestujú po Maďarsku. Sú mladí, veselí, fešní, talentovaní, tešia sa zo života. Zaplietajú sa rôznych dobrodružstiev a lások, tak často a pravidelne ako všetci ostatní mladí. Popritom získajú diváci náhľad do bežného života maďarského vidieka: ich zvyky, zvláštnosti, boje, radosti a trápenia.

O nás, hercoch, divadelníkoch, komediantoch rozpráva dielo Szigligetiho so sviežosťou, radosťou, a zároveň s akousi hmlistou melanchóliou, ako keď si človek na vrchole svojho šťastia uvedomí, že všetko sa raz skončí.

„Veselohra spoločnosti“ – píše Szigligeti, a oplatí sa brať vážne tento prívlastok. Jej hlavnou postavou sú herci: Liliomfi a Szellemfi, deti času. Provokatéri a zabávači svojho okolia. Utešia a pridržia zrkadlo tým, s ktorými ich spája osud. Obe strany tej istej tváre, sťa klaunov: smutná a veselá. Byť hercom v dnešnej dobe nie je šmrnc, ale blúznivá posadnutosť. Veselosť a žiaľ tejto masky sú dve tváre tejto posadnutosti. Na pobreží mora stojí postava (Zampano, alebo Szellemfi?), jeho obrysy sa pomaly strácajú v diaľke. Že kto to bol, nevieme, jeho stopy ešte stráži piesok na pobreží, kým nezosilnie večerný vietor…

Nešťastnú aktualitu prepožičiava tomuto príbehu i smrť jedného z najúspešnejších režisérov, Károlya Makka spred niekoľkých dní. Filmom Károlya Makka vstúpili Liliomfi a Szellemfi medzi slávne klaunské dvojice. Zaujímavým prídavkom je to, že pápež talianskych filmov, Federico Fellini v tom istom období uvádza svoj film o putovných artistoch, Cestu. Mnohokrát komická súťaživosť i spolupatričnosť pána a sluhu je dávnou témou umenia. Don Quijote a Sancho Panza, či Don Giovanni a Leporello Mozartovej opery sú čarovným obrazom tohto vzťahu.Ale takými sú aj Stan a Pan, či Estragón a Vladimír z Beckettovho Čakania na Godota. Súčasne sú nemotorní, nešikovní, a zároveň čistí a nevinní i vtedy, keď sa zapletú do nejakej neplechy…

Účinkujú

Liliomfi Madarász Máté
Szellemfi Nádasdi Péter
mondjuk Kamilla Varga Szilvia
Szilvai, sötét alak Vasvári Emese
mondjuk Mariska, a lánya, ha igaz Lax Judit
Erzsi zűrzavarban Rab Henrietta
ilyen-olyan Szomszédasszony Varga Lívia
Szolgálólány, vagy mi Dégner Lilla
mondjuk Kányai Bocsárszky Attila a.h.
mondjuk Gyuri, ő is zűrzavarban Ollé Erik
idősebb Schwartz ki tudja honnan Pólos Árpád
ifjabb Schwartz ugyanonnan Illés Oszkár
Lány a fogadóban Novák Éva a.h.

Štáb

Autori zhudobnených básní a úryvkov: Arthur Rimbaud, Charles Baudelaire, Paul Verlaine, Petőfi Sándor, Jónás Tamás
Návrh scény: Telihay Péter a.h. feat. Király Adrienn a.h.
Návrh kostýmov: Papp Janó a.h.
Korepetícia: Dégner Lilla a.h.
Choreografia: Kántor Kata
Dramaturgia: Artner Szilvia a.h.