This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
Prípad mladého Nosztyho s Marikou Tóthovou 2022-05-31T10:47:13+00:00

Kálmán Mikszáth-Kata Gyarmati

Prípad mladého Nosztyho s Marikou Tóthovou

Ľstivým rozumom vyhútaná ľúbostná avantúra

Réžia: Sándor László

Premiéra: 20. február 2020

Nuž, opäť rozťahaný ľúbostný príbeh – povzdychne si divák. A nie je na tom nič zvláštne, veď toto dielo v tom čase tak odvážne zmýšľalo o spoločenských problémoch svojej doby a o ich neudržateľných stavoch, že inak ani v spomienkach ostať nemohol, ako horko-sladký ľúbostný príbeh, v ktorom sobášny podvodník, pekný mladý džentrík zvábi z Ameriky sa s rodinou vracajúcu, krásnu slečnu – milionárku. A všetko tak aj je. Ibaže medzitým sa naskytá množstvo mravných, etických, hospodárskych, citových otázok. Áno, je to ľúbostný príbeh, ale ani trochu nie je rozťahaným, pretože v tomto diele je happy endom to, že nie je happy end.
V tomto na klamstve postavenom kolose je čosi strašidelne pavúčie, organizuje sa, činí sa celý aparát, splieta svoju sieť so zámerom dosiahnuť cieľ. Pavúkovosť je symbolom, symbolom toho, že nerozmotateľnou ochrannou sieťou zovierame, obsnovujeme neudržateľný hodnotový systém, nerátajúc s medzitým „padlými“ obeťami, vzdorovito sa držiac vlastných záujmov.
V Mikszáthovom diele o každom odhalíme, aký je. A akokoľvek je tento príbeh o láske, a možno aj napriek zápletkám fandíme zaľúbencom, a sympatizujeme s veľkorysosťou prameniacou z džentríctva, vynaliezavosti, a aristokracie, jednoducho nemôže mať šťastný koniec.
Pretože tam, kde sa táto hra končí, kdesi tam začína ženské sebavedomie.

Účinkujú

Tóth Mari Bencsík Stefánia a.h.
Tóth Mihály Bocsárszky Attila
Tóth Krisztína Varga Lívia
Noszty Feri Nádasdi Péter
Noszty Pál Cibula Peter a.h.
Noszty Vilma Szabadi Emőke
Máli Varga Anikó 
Kopereczky Illés Oszkár
Kopereczky Ágnes Kövesdi Szabó Mária a.h.
Mutnyánszky Marcella Nagy Kornélia
Velkovics Zsuzsánna Latócky Katalin/Sárközy V. Zsuzsa
Velkovics Róza Dégner Lilla
Velkovics György Richtárcsik Mihály a.h.
Bubenyik, Kozsehuba Madarász Máté
Malinka, Stromm ezredes Rubócki Márkó

Štáb

Kostýmy: Őry Katalin a.h.
Scéna: Ondraschek Péter a.h.
Hudobný vedúci: Látó Richárd a.h.
Choreografia: Gyenes Ildikó a.h.
Light design: Majoros Róbert a.h.
Dramaturgia: Gyarmati Kata a.h.
Asistent réžie: Széles Aranka